Top.Mail.Ru
Mity i obawy klienta: co klient myśli o projekcie wnętrza? - Amazing Interiors ®

Blog Amazing InteriorsMity i obawy klienta: co klient myśli o projekcie wnętrza?

14.02.2023 by Editor0
portfolio_16-1280x1024.jpg

Każdy projektant w kontaktach z potencjalnym klientem na pewno spotka się z uzasadnieniem, że to on, a nie nikt inny, nie chce przepłacać za paczkę niektórych papierów, więc bez projektu sobie poradzi. Ale… nie wszystko jest takie proste.

– Nikt nie wie, jak chcę żyć, tylko ja.
Z pewnością nikt nie może Ci powiedzieć, jak chcesz żyć. Nikt nie będzie się wtrącał w twoje życie. Ale tu jest rada, jak najlepiej zrealizować swoje plany i marzenia, jak uczynić z domu harmonijną, wygodną i przytulną przestrzeń – tu projektant będzie dla Ciebie przydatny. Dobry projektant posiada pewną specyficzną wiedzę (ergonomia, pojęcie kompozycji, psychologia kolorów, teoria oświetlenia), której klient nie może znać. Rozumie style wnętrz, zna rynek materiałów wykończeniowych, rozumie szczegóły techniczne. Dlaczego jest to ważne? Ty opisujesz, czego chcesz, a projektant, wykorzystując swoją wiedzę zdobytą podczas długiego szkolenia, stworzy szkice przyszłego wnętrza. Na podstawie szkiców będziesz wiedział, czy w nowym domu będzie Ci wygodnie i przytulnie. Zadaniem projektanta jest zaprojektowanie nie tylko i nie tyle samego wnętrza, co wrażenia, jakie wywrze ono na domowniku i jego gościach.

– Mam dobry gust i potrafię sama zaprojektować wnętrze.
Wiele osób ma dobry gust, ale nie każdy. Niewiele osób ma odwagę powiedzieć sobie “mam zły gust”.
Ale nie musisz! Jeśli projektant wnętrz rzeczywiście posiada wiedzę akademicką, to przede wszystkim wyróżnia się specjalistyczną wiedzą i smykałką do pracy w danej dziedzinie. Tym bardziej, że gust to delikatna sprawa, liczy się tu nie tyle obecność gustu, co raczej zbieżność gustów między klientem a projektantem.

– Projekt wzorniczy jest bardzo drogi – nie stać mnie na niego.
Owszem, usługi projektanta wnętrz kosztują określoną sumę pieniędzy. Jednak stworzenie projektu aranżacyjnego przed rozpoczęciem prac remontowych pozwoli Ci zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy podczas remontu. Nikt nie zabrania Ci eksperymentować, jeśli to lubisz, ale można to robić na etapie przygotowywania wizualizacji, a nie po tym, jak przywiozłeś nową kanapę i zorientowałeś się, że Ci nie pasuje. Będziesz wiedział, czy kolor ścian wygląda dobrze, zanim kupisz farbę i ją zastosujesz. Obliczenie ilości potrzebnych materiałów pozwoli Ci uniknąć przepłacania za dodatkowe metry kwadratowe i kilogramy materiałów. Zostaniesz oszczędzony kłopotów z przeróbkami, które są nieuniknione podczas remontu bez projektu. Tak, i daj swoim budowniczym i naprawcom zadanie będzie o wiele łatwiejsze, po prostu wręczając im rysunki, a nie tłumacząc na palcach.

– Po co przepłacać? Zawsze mogę skorzystać z bezpłatnej konsultacji projektanta w salonie lub sklepie.
Darmowy ser, jak wiadomo, zdarza się tylko w pułapce na myszy. Usługi projektantów w salonach nie są bezpłatne, tylko cena za nie jest wliczona w cenę materiału, który kupujesz. Ale projektant w salonie nie projektuje twojego domu jako całości. Nie będzie w stanie poświęcić Ci dużo czasu, raczej nie będzie w stanie podejść do każdego klienta głęboko i indywidualnie. Ponadto taki projektant będzie zainteresowany przede wszystkim tym, abyś kupował materiały w tym konkretnym sklepie. Jest ograniczony wyborami, jakie oferuje jego salon. Jednocześnie w innym salonie możesz znaleźć coś bardziej odpowiedniego dla siebie pod względem stylu, ceny lub jakości. Tylko niezależny projektant będzie w stanie wyjść z asortymentu jednego sklepu i zaproponować Twojemu wnętrzu nawet te rozwiązania, o których nawet nie pomyślałeś.

– Będę musiał kupić drogie designerskie meble, hydraulikę, materiały wykończeniowe.
Opracowanie projektu wzorniczego to wspólna praca projektanta i klienta. Klient na wszystkich etapach kontroluje i kieruje pomysłami projektanta. Może z góry wskazać budżet, jaki projektant musi zmieścić, lub w trakcie opracowywania projektu wskazać meble lub wykończenia, które nie odpowiadają mu w cenie. Projektant może zaoferować drogie meble lub wyposażenie, ale nie może zmusić cię do ich zakupu. W tym przypadku poszukiwany jest kompromis poprzez wspólne wysiłki – tańszy odpowiednik, odpowiedni w projektowaniu do ogólnej koncepcji projektu projektowego.

– Nie chcę płacić za projekt, który może mi się nie podobać.
Dzięki profesjonalnemu podejściu do opracowania projektu projektowego wynik po prostu nie może nie zadowolić klienta – w końcu rodzi się w licznych konsultacjach, dyskusjach, wspólnym przeglądaniu katalogów, czasopism, próbek. Jeśli projektant wykonuje swoją pracę jakościowo i profesjonalnie, a klient traktuje projekt poważnie i przemyślanie, to efektem ich wspólnej pracy powinien być projekt pomieszczenia najlepiej odpowiadający potrzebom i preferencjom klienta.
Ponadto prace nad projektem prowadzone są etapami. A na każdym etapie wymagana jest akceptacja rozwiązań przez klienta. Jeśli rozwiązanie nie trafi w gusta klienta, zgoda nie zostanie uzyskana i prace na tym etapie projektowym będą kontynuowane.