Top.Mail.Ru
Studio Memphis. Tak wyglądały lata 80 - Amazing Interiors ®

Blog Amazing InteriorsStudio Memphis. Tak wyglądały lata 80

06.02.2023 by Editor0
04_Memphis.jpeg
Osoby, których młodość przypadła na żywiołowe lata osiemdziesiąte, pamiętają zapewne obiekty czy instalacje w odważnym, wręcz szalonym stylu. Do dziś kojarzone są z nowofalowymi gwiazdami popu z tamtych lat. Nawet David Bowie kolekcjonował meble w stylu Memphis.
Nie sposób przecenić wpływu tego stylu na popkulturę przedostatniej dekady XX wieku. Dziś przyjrzymy się Memphis Workshop, jego założycielowi, Vittorio Sotsassowi i temu, co łączy styl tego warsztatu z logo MTV.

Ruch Memphis to jedna z najbardziej niesamowitych historii sukcesu w historii designu.

Jak wiele innych ruchów artystycznych, rozpoczął się jako forma autoekspresji dla autorów, sposób na wystąpienie przeciwko upodobaniom elit i zdezorientowanie ich. W rezultacie powstał styl, który był rewolucyjny jak na swoje czasy i do dziś jest źródłem inspiracji dla wielu.

(С) OrangeCrush

Choć styl Memphis przez lata cieszył się popularnością i autorytetem, nie zawsze cieszył się dobrą opinią. To jasny, kolorowy styl, którego nie da się oddzielić od epoki. Używane pochopnie, Twoje projekty designerskie mogą wydawać się staroświeckie. Wręcz przeciwnie, doświadczony projektant potrafi zamienić wady stylu w zalety: irytujące retro ustępuje miejsca wypełnionej życiem nostalgii.

Podpowiemy, jak skutecznie zastosować ten klasyczny styl, przeglądając historię designu Memphis i współczesne przykłady jego wykorzystania.

Czym jest projektowanie w stylu Memphis?

Styl Memphis to estetyka lat 80. charakteryzująca się rozrzuceniem jaskrawych kolorowych kształtów i linii. Jest to zazwyczaj połączenie kół i trójkątów z czarno-białymi wzorami graficznymi, takimi jak kropki i linie faliste.

(C) Mariano PascualBehance
(C) Fotis KazantzidisBehance
(C) kemalxxx

Styl Memphis jest teraz postrzegany przez wielu jako integralna cecha wyglądu lat 80-tych, więc ważne jest, aby dowiedzieć się o tej erze, aby w pełni ją zrozumieć. Przejdźmy do historii designu Memphis i porozmawiajmy o ludziach, którzy stworzyli ten ruch i wydarzeniach, które na niego wpłynęły.

 

Historia ruchu Memphis

Wyobraź sobie, że jesteś na imprezie i się nudzisz. Nudzisz się od dłuższego czasu – masz wrażenie, że minęły lata. Zastanawiasz się, jak to jest, że impreza, która miała być zabawą, całkowicie wydrenowała cię z sił witalnych. Gdy spoglądasz na ziewające twarze wokół ciebie, zdajesz sobie sprawę, że trzeba będzie podjąć drastyczne środki, by uratować tę długą noc i ożywić ją choć trochę. Więc beznadziejnie bierzesz łyk swojego drinka, zsuwasz okulary przeciwsłoneczne na oczy i wskakujesz na kanapę. Postanawiasz poświęcić się i zaśpiewać karaoke.

Narodziny stylu Memphis były bardzo podobne do tej historii. Zaczęło się od spotkania architektów i projektantów przemysłowych w Mediolanie w 1981 roku. W rzeczywistości jednak to nie impreza znudziła gości, ale ogólny stan projektowania – pole kreatywne uległo stagnacji, stało się korporacyjne i monotonne.

De Stijl — ruch artystyczny, który był prawdopodobnie inspiracją dla ruchu Memphis. Zdjęcie Wikimedia commons.

Na długo przed opisanymi wydarzeniami istniały już ruchy w projektowaniu i sztukach wizualnych, które położyły podwaliny pod styl Memphis, i to właśnie o nich najczęściej przypominano gościom, próbując dociec, gdzie wszystko poszło nie tak.

Twórczość Kandinsky’ego zainspirowała też prawdopodobnie ruch Memphis. Wikimedia commons image.

Obejmuje to abstrakcyjne formy i kolory kubizmu, De Stijl i renesansu Harlemu, a także Pop Art, ruch z lat 60-tych, który zakwestionował wyrafinowane gusta poprzez włączenie do sztuki elementów popularnej i masowej kultury “niskiej”.

Jednak największy wpływ na styl Memphis miał nowoczesny minimalizm. Klasyczna zasada Bauhausu “forma podąża za funkcją” została zinterpretowana jako konieczność wyeliminowania wszelkich elementów czysto dekoracyjnych. Druga wojna światowa jeszcze bardziej umocniła to przekonanie: niedobór materiałów doprowadził do powstania nielicznych, utylitarnych stylów, które utrzymały się przez wiele kolejnych dekad.

Projektanci, którzy należeli do grupy Memphis założonej przez Ettore Sottsassa.  Memphis Milano image.

Efektem działania mediolańskiej partii, która później stała się znana jako grupa Memphis, był odważny styl, który wstrząsnął dotychczasowym porządkiem. Wkrótce odbyła się wystawa, na której członkowie grupy pokazali niespodziewanie kolorowe przedmioty. Meble były kolorowe, asymetryczne, często niewygodne, wykonane z tanich materiałów i – co było śmiałą parodią kultury klasy wyższej – nazwane na cześć luksusowych hoteli.

Wystawa mebli, która zapoczątkowała ruch Memphis, Zdjęcie Wikimedia commons.

Jak można się było spodziewać, wystawa ta wywołała furorę w środowisku projektantów, a wkrótce nawet jej nienawistnikom trudno było się oprzeć nowemu trendowi. Ruch Memphis, nazwany tak od piosenki Boba Dylana z albumu Blonde on Blonde, był wszędzie.

Styl Memphis stał się znanym zjawiskiem w modzie lat 80. Obraz Pinterest.

Choć zaczęło się od mebli, styl okazał się dość popularny i rozprzestrzenił się na sztukę, grafikę i modę. Ta wyszukana “nijakość” idealnie pasowała do dekady, w której królował glam metal, poduszki na ramiączkach i spodnie ze spadochronem, mohery i trwała. Krótko mówiąc, lata 80. były oszałamiające i nie bały się tego eksponować.

 Logo MTV z lat 80. zawiera wiele wzorów inspirowanych Memphis. Obraz MTV

Styl “Memphis” stał się szczególnie popularny wśród amerykańskiej młodzieży, ponieważ stanowił wyraźny kontrast z surowymi środkami administracji Reagana. Szczytem sukcesu było stworzenie nowego kanału MTV, który do swojego logo wykorzystał estetykę ruchu Memphis.

Choć był to akt buntu, za działaniami osób zaangażowanych w ruch nie kryła się złośliwość. Charakter stylu Memphis był jednym z wyzwań i radości, a wiele kolorów i zróżnicowanych geometrii świadczy o tym. Jednak, jak jasna gwiazda, skazana była na szybkie wypalenie. Ponieważ styl ten był sprzeczny z praktycznością, nie dało się go zastosować w zwykłej codzienności. W 1987 roku, po Czarnym Poniedziałku, kiedy nastąpił krach na giełdzie, grupa z Memphis oficjalnie ogłosiła swoje zamknięcie.

Jednak w przeciwieństwie do większości krótkotrwałych modów, styl Memphis był zbyt atrakcyjny, by całkowicie zniknąć. Dlatego też niektóre jego elementy można znaleźć aż do lat 90. w kostiumach i grafice serialu telewizyjnego Saved by the Bell czy w popularnym projekcie “Jazz” dla kubków jednorazowych. W kolejnej części porozmawiamy o tym, gdzie w dzisiejszych czasach można znaleźć przejawy stylu Memphis.

 

Serial Saved by the Bell przeniósł estetykę stylu Memphis w lata 90. Obraz  NBC.

Przykłady współczesnych zastosowań stylu Memphis


Na szczęście lub niestety, styl Memphis jest teatralny i pretensjonalny, a już samo to utrudnia pracę. Jest to również jeden z tych stylów, które są ściśle związane z pewnym okresem czasu, co tworzy cienką granicę między retro cool i datowany projekt. Jednak mimo tych wyzwań projektanci na całym świecie udowadniają, że ten styl może być bardziej uniwersalny niż zdajemy sobie z tego sprawę. Przyjrzyjmy się współczesnym interpretacjom stylu Memphis.

 

Tła w stylu Memphis

Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystania tego stylu jest stworzenie tła z dopasowanym wzorem. Chociaż styl Memphis został pierwotnie wymyślony, aby przyciągać uwagę, to kolory i chaotyczne kształty mogą, poprzez wysoki kontrast, uwypuklić obiekty znajdujące się na pierwszym planie.

(C) bananodromo
(C) Tanya Tamech
(C) Fahrenheit 32
(C) andrei2709
(C) Giovani FloresBehance

Popularną techniką jest pozostawienie pustego miejsca wśród elementów graficznych w stylu Memphis dla centralnego obiektu w kompozycji, aby stworzyć rodzaj ramy. Alternatywnie, kształty mogą być chaotycznie umieszczone bezpośrednio za obiektem, aby stworzyć rozprysk żywego koloru w tle.

 

Styl Memphis w miniaturze

Design Memphis zawsze robił na ludziach silne wrażenie. Jest tak wpływowy, że podobnie jak w przypadku ostrego sosu, czasami wystarczy dodać tylko odrobinę, aby nadać projektowi moc, której potrzebuje.

Автор DolphinArt
Автор T6S
(C) ARMOREDFATE
(C) reza ernanda
(C) Yeye WellerBehance

Dlatego wielu projektantów woli obecnie dodawać małe, chaotycznie rozrzucone kształty i linie, aby tylko podpowiedzieć styl Memphis, zamiast czynić cały projekt zbyt krzykliwym. Takie podejście pozwala im wykorzystać część bezgranicznej energii tego stylu bez czynienia wizualizacji zbyt prowokacyjną.

 

Teksturowany wzór Memphis

Chociaż klasyczny styl Memphis obejmuje zwykle jednolite kolory i proste czarno-białe wzory graficzne, wielu współczesnych projektantów dodaje do swoich projektów różne tekstury.

Автор ananana14 
(C) AlSoDigital
(C) ananana14
Автор Mad pepper
(C) Philip van HeerdenBehance

Mogą to być kolory akwarelowe lub akrylowe, szkice, z grubsza przycięte brzegi papieru i gradienty. Chodzi nie tylko o stworzenie reliefu, aby projekt Memphis był mniej intensywny, ale także o dodanie dodatkowego efektu 3D do tego wyrazistego stylu.

 

Napisy w stylu Memphis

Litery to przewidywalne kształty, które mogą zawierać szaleństwo stylu Memphis. Podobnie jak gwiazda, mogą stać się kompozycyjnym punktem centralnym, który zwraca na siebie uwagę i ujmuje otaczające go elementy graficzne.

(C) Dalmartian
(C) gotza
(C) Asael Varas
(C) ᒎᗩƳᒎᗩᑕᛕᔕΘᑎ™
(C) Mariano PascualBehance

Częściej zobaczysz same litery zaprojektowane w stylu Memphis. Litery 3D są szczególnie efektowne, ponieważ projektanci mają możliwość wykorzystania wzorów na różnych płaszczyznach. Ten styl zwykle najlepiej wygląda na kreatywnych logotypach lub projektach kaligraficznych, które mogą być kreatywne i kolorowe, nawet jeśli szkodzi to czytelności.

 

Memphis Organic Style

Chociaż styl Memphis miał pierwotnie wykorzystywać ścisłą geometrię, wielu projektantów dodaje obecnie do kompozycji płynące, wydłużone kształty organiczne. Nie jest to radykalna zmiana, a raczej naturalna ewolucja zakrzywionych linii i okrągłych kształtów, które pierwotnie były popularne w projektowaniu Memphis.

(C) monostudio
(C) JianBranding
(C) luisashala
(C) VoiceDesign
(C) PatswerkBehance

Choć niektórym może się wydawać, że takie użycie jest poza granicami klasycznego stylu Memphis, tradycja nigdy nie odgrywała w tym ruchu żadnej roli. Memphis design zawsze dążył do łamania zasad, więc ma sens, że sam nieuchronnie odbiegał od swoich norm.

 

Czas projektowania w Memphis jeszcze się nie skończył

Stylu Memphis nie można uznać tylko za głupi pomysł czy wybryk znudzonych projektantów. To była iskra, która zdefiniowała idee dekady i zainspirowała całe pokolenie. Energia tego stylu, jego swoboda i radosne kolory nie straciły na aktualności, dlatego wiele osób nadal uważa go za niezwykle efektowny. Jednak śmiałość stylu Memphis może wywoływać sprzeczne uczucia. Jeśli chcesz użyć go, aby odwołać się do swoich odbiorców, upewnij się, że pracujesz z profesjonalnym projektantem, który dokładnie wie, jaki rezultat twoi klienci mogą uznać za niesmaczny.

Źródło: (C) 99designs.com