Top.Mail.Ru
Dlaczego jest potrzebny projekt wzorniczy? - Amazing Interiors ®

Blog Amazing InteriorsDlaczego jest potrzebny projekt wzorniczy?

18.12.2022 by Editor
Builders_fail.jpeg

 

Kilka dni temu zgłosił się do nas znajomy budowlaniec, który postanowił założyć własną działalność polegającą na przeprowadzaniu kompleksowych remontów.

Sednem jego prośby było: ratujcie mnie! Jego nowy klient pilnie potrzebuje projektu wnętrza. Budżet na remont całego mieszkania to zaledwie 80 000 zł. Klient dał mu kilka renderingów i poprosił o wykonanie wszystkiego tak, jak widać na zdjęciach. Jednak po rozpoczęciu prac dowiedzieli się, że coś poszło nie tak jak zaplanowano.

Przykładowym projektem był rendering wnętrza wykonany przez dziewczynę-projektantkę z Ukrainy za jedyne 300 dolarów. Zamiast rysunków był ogólny plan pokoju z rozmieszczeniem mebli. To było wszystko.

Budowniczowie, niedoświadczeni w takich sprawach, zabrali się do pracy. Wiele niezbędnych prac nie zostało uwzględnionych na samym początku. Wszystkie prace były wykonywane na oko, a niektóre rzeczy trzeba było przerabiać. Ale przede wszystkim klient zakupił płytki wielkoformatowe na ścianę o misternym kształcie, a ilość odpadów po przycięciu stanowiła prawie połowę zakupionego towaru!

Klient był bardzo niezadowolony z odpadów i uważał, że budowlańcy ukradli materiały bez jego wiedzy. On oczywiście obciążył wykonawcę wszystkimi kosztami. Odpowiedzieli, że robią wszystko bez żadnej dokumentacji i nie zamierzają płacić. Ale klient po zapoznaniu się z kosztem projektu wzorniczego zorientował się, że jest on porównywalny z kosztem zniszczonych materiałów i odmówił zapłaty. W wyniku czyjejś chęci zaoszczędzenia pieniędzy ucierpiały obie strony.

Z tej historii płynie kilka wniosków.

Czy warto podjąć się takiej pracy, każdy decyduje sam. Ale ta historia jest najlepszym przykładem tego, dlaczego ma sens zacząć poważną pracę dopiero wtedy, gdy masz kompletny projekt ze szczegółową dokumentacją.

Klient uznał, że jego mieszkanie jest proste i nie ma powodu płacić za projekt aranżacji, skoro dziewczyna może zwizualizować wygląd pięć razy taniej. A koszt materiałów może być przez niego łatwo obliczony. Ostatecznie pomylił się o dwukrotność kosztów materiałów i trzykrotność terminów wykonania prac.

Budowlańcy, którzy podjęli pracę, sami się oszukali. Po pierwsze – zgodzili się na wykonanie robot “na podstawie zdjęcia”, które nie przedstawiało nawet wymiarów. Po drugie, zgodzili się na pracę “na oko” z określonym budżetem. Robiąc to, dobrowolnie wzięli na siebie część obowiązków projektanta wnętrz, bez doświadczenia i zdolności.
Budowlańcy spędzili na placu budowy trzy razy więcej czasu niż planowano, a zarobili znacznie mniej niż zakładali. Część prac musieli przerobić na własny koszt.
Gdyby cały budżet remontu został obliczony przed rozpoczęciem prac, można było wybrać bardziej odpowiednie materiały i wykorzystać je bardziej ekonomicznie.

Wszystko to nie miałoby miejsca, gdyby przed rozpoczęciem prac zlecono wykonanie projektu wzorniczego. Mimo stosunkowo wysokiego kosztu, zwróciłby się on dzięki skróceniu czasu trwania prac i oszczędnościom na materiałach.
Jakość projektu projektowego – wzorcowa relacja między klientem a wykonawcą. Trudno powiedzieć, która strona bardziej potrzebuje projektu – klient czy wykonawca. Bardziej prawdopodobne jest, że będą to obie strony razem.