Loading. Please wait.

Jak kontrolować koszty, którymi obciążają Cię budowniczowie

08.11.2021 by admin0
lego-5884587_1920-1280x804.jpg

Przed rozpoczęciem remontu należy wcześniej obliczyć budżet. Należy przynajmniej sporządzić kosztorys i monitorować etapy renowacji. Ponadto:

Jeśli materiały budowlane lub wykończeniowe są kupowane przez pracowników, należy wymagać wyraźnego podpisywania pozycji i cen na paragonach. W przeciwnym razie kontrahent może kupować towary od znajomych, którzy wpisują zawyżone ceny lub podają materiały, które w rzeczywistości nie zostały zakupione. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wspólne robienie zakupów lub poproszenie pracowników o listę potrzebnych rzeczy i zamawianie ich w sklepach internetowych z dostawą.
Zażądaj najbardziej szczegółowej wyceny dla konkretnych prac, objętości i terminów. Prace, które nie zostały wyszczególnione w kosztorysie, a które muszą być wykonane (np. gruntowanie ścian przed nałożeniem tynku, montaż latarni itp.), mogą znacznie zwiększyć cenę prac i materiałów.
Poproś o szczegółową wycenę materiałów budowlanych. Jeśli Twój zespół jest profesjonalny i doświadczony, będzie w stanie z wyprzedzeniem obliczyć, ile materiałów będzie potrzebnych, popełniając przy tym bardzo niewielki błąd.
Przed rozpoczęciem pracy trudno jest stwierdzić, na ile uczciwi są wykonawcy. Aby uniknąć oszustwa i marnowania pieniędzy, nie należy się lenić, lecz sporządzić umowę, kosztorys i monitorować proces naprawy. Pozwoli to zaoszczędzić nerwy i pieniądze.