Top.Mail.Ru
Jak kontrolować koszty podczas remontu - Amazing Interiors ®

Blog Amazing InteriorsJak kontrolować koszty podczas remontu

08.11.2021 by admin
lego-5884587_1920-1280x804.jpg

Zbliżający się remont mieszkania przeraża wiele osób i jest to zrozumiałe – to nowy i w dużej mierze nieznany obszar, który ma swoje własne sztuczki. W sieci można znaleźć mnóstwo historii o tym, jak budowlańcy czynią życie koszmarem, rujnując plany i wymuszając nieprzewidziane wydatki finansowe.

Jeśli trzeba wyremontować mieszkanie, należy najpierw pozbyć się złudzeń, że remontu można dokonać “szybko, tanio i sprawne”.
Proponujemy dowiedzieć się, jakie schematy oszukiwania stosują budowlańcy bez skrupułów. Dzięki tej wiedzy można zawsze być czujnym i uchronić się przed kłopotami.

 

Remonty – szybko!

Naszym zdaniem nie da się zrobić remontu szybko, w średnim budżecie, bez zakłócenia procesów technologicznych. Aby zrozumieć terminy poszczególnych etapów prac, oto przykładowa tabela dla mieszkania 2-3 pokojowego:

Wewnętrzne ściany działowe i otwory drzwiowe wykonane z cegły, płyt uszczelniających lub bloków piankowych – 3-15 dni
Przebieg sieci elektrycznej – 3 – 10 dni
Podłoga do odlewania – 3 – 10 dni
Tynkowanie i wykończenie ścian i sufitów – 5 – 20 dni
Czas montażu płyt gipsowych – 3 – 5 dni
Układanie płytek – 5 – 15 dni
Malowanie ścian i sufitów – 3 – 5 dni
Instalacja podłogi – 3 do 4 dni

Jednak budowlańcom bez skrupułów często udaje się grać na chęci klientów do przyspieszenia procesu remontu.

 

Jak oszukują?

Prywatni budowlańcy z innych miast mogą poprosić o pozostanie w mieszkaniu na czas remontu, tłumacząc, że w ten sposób mogą poświęcić więcej czasu na pracę i nie tracić go na podróże.
W praktyce może się okazać, że twoi rzemieślnicy dokonali już remontu na połowie korytarza wejściowego, ale nie spieszą się z jego dokończeniem w twoim mieszkaniu, bo wtedy straciliby miejsce pobytu.
Również niemiłą niespodzianką, po zakończeniu prac i “przeniesieniu” takich budowlańców do innego obiektu mogą być wrażliwe na budżet rachunki za rozmowy międzynarodowe i międzymiastowe, prąd i wodę. A jeśli w domu mieszkają inni ludzie, prawie na pewno przygotuj się na skargi dotyczące palenia i głośnych hałasów.

Co robić?

Nie zgadzaj się na pobyt, blokuj połączenia międzymiastowe i międzynarodowe u operatora telefonicznego, jeśli jest on zainstalowany w mieszkaniu.

 

Remonty – tanio!

Praktyka pokazuje, że na koszt remontu składają się dwa składniki:

– koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych
– Koszt robót demontażowych, zgrubnych i wykończeniowych oraz wykończeniowych

Budowniczy, pracujący jakościowo, nie używa najtańszych materiałów, starannie wykonuje wszystkie etapy prac i daje gwarancję na swoją pracę. Tacy fachowcy zazwyczaj nie mają problemów ze zleceniami i wyceniają swoją pracę w kategoriach pieniężnych. Odpowiednio, jeśli priorytetem jest jakość pracy, nie należy oczekiwać niskich opłat i szybkiego wykonania.

 

Jak zostać oszukanym przed rozpoczęciem remontu?

Często można zobaczyć ogłoszenia, które oferują naprawę mieszkania za niewielkie pieniądze. Kiedy spotykasz potencjalnego wykonawcę wszystko barwnie opisuje, sporządza z Tobą kosztorys naprawy, prosząc o zaliczkę i pieniądze na zakup materiałów budowlanych. Po otrzymaniu pieniędzy oszust po prostu znika.

Co robić?

Potrzebuj zawarcia oficjalnej umowy. Zakup materiałów budowlanych – we własnym zakresie lub towarzyszenie wykonawcy w procesie zaopatrzenia. Płać za pracę w ratach, gdy jest ona wykonywana, ale główną kwotę zapłać po zakończeniu projektu. Unikaj wykonawców, którzy oferują cenę niższą niż wartość rynkowa pracy.

 

W jaki sposób jesteś oszukiwany przy zakupie materiałów?

Koszt materiałów budowlanych jest znaczącym kosztem przy remontach. Wielu majstrów uzyskuje z tego tytułu ponad połowę swoich dochodów.
W swojej branży, każdy majster ma ustalone relacje z dostawcami materiałów budowlanych. Wszystko może dostać z rabatem 20-30% kosztów. Ale kontrahent nie wie o tym rabacie i przedstawia mu dowody sprzedaży lub inne dokumenty kasowe, które wykazują koszt bez rabatu.
Można też wykorzystać oszustwo czekowe. Paragon wskazuje na droższą wersję materiałów budowlanych, gdy w rzeczywistości zastosowano najtańszy odpowiednik.

 

Są jeszcze kilka prostych sposobów na oszukanie klienta:

– W kosztorysie nie jest określony szczegółowo każdy etap prac – na pewno “nie starczy” materiałów, albo będzie trzeba “dodatkowo” wyrównać ściany. Za dodatkowe pieniądze.
– Kosztorys nie określa niezbędnej ilości materiałów – “specjaliści” kupią nieco więcej, by starczyło na pracę w innym miejscu. Zabezpiecz się przed manipulacją ilościami materiałów za pomocą dokumentacji projektowej, którą możesz u nas zamówić.
– Nie podają, czy “rzemieślnicy” mają własne narzędzia? – jeżeli nie, musisz je kupić.
– Mają własne narzędzia, ale ich materiały nie są uwzględnione w budżecie – przygotuj swój portfel.

Co robić?

Przed rozpoczęciem prac zadbaj o sporządzenie, uzgodnienie i podpisanie kosztorysu, który przedstawia ilość i przybliżony koszt materiałów.
Jeśli remontujący nie potrafi obliczyć ilości potrzebnego materiału, nie jest profesjonalistą.

Dzięki kosztorysom masz możliwość samodzielnego zakupu materiałów budowlanych. W takim przypadku będziesz miał pełne przekonanie co do jakości materiałów budowlanych.

 

Jak oszukują z kosztami prac?

Często wynajmując ekipę, która obiecuje “szybko, niedrogo i wysoką jakość”, klient znajduje się w sytuacji, w której pierwotny kosztorys przekracza o 2-3 razy. Gdy prace remontowe idą pełną parą, klient znajduje się w sytuacji bez wyjścia i musi zapłacić.
Sytuacje takie występują w następujących sytuacjach:

– klient nie zna dokładnej powierzchni mieszkania i jego wymiarów – pozwala to wykonawcy oszukiwać przy obliczaniu ilości prac do wykonania.
– nie ma kosztorysu na poszczególne pokoje – być może trzeba będzie dopłacić za przedpokój lub balkon.
– kosztorys nie wyszczególnia wszystkich planowanych prac, np. układanie płytek, ale ani słowa o ich docinaniu, wierceniu itp. – Nie da się tego obejść bez wzrostu kosztów i płatności

Co robić?

Dokładnie zmierz powierzchnie podłogi, ścian i sufitu przed rozpoczęciem remontu. Użyj tych pomiarów do obliczenia płatności za prace wykonane przy remoncie mieszkania.
Określ szczegółowo wszystkie prace i ich koszt.

Wskazówka: Nie pozwalaj budowlańcom na przerabianie ich pracy, jeśli “nawalą”, to zapłacisz znacznie więcej niż gdybyś wyrzucił obiboka i wziął nowego pracownika.

 

Remonty – sprawne!

Ekipa budowlana jest wybrana, kosztorys obejmuje wszystkie rodzaje prac, materiały zostały zakupione, majster czuwa, można trochę odpocząć.

Pamiętaj, aby kontrolować realizację każdego etapu prac – jeśli nie ma kontroli, “mistrzowie” mogą ulec pokusie, aby ich nie wykonywać. Jeśli proces technologiczny zostanie naruszony lub pominięty jakikolwiek etap prac wykończeniowych lub ukrytych można zapomnieć o jakości pracy.

Co robić?

Jest tylko jedno wyjście – nie zdawać się na sumienie i odpowiedzialność fachowców i osobiście kontrolować każdy etap prac, także tych ukrytych. Nie ma sensu sprawdzać montażu parkietu, jeśli nie widziało się jak dobrze i prawidłowo wykonano wyrównanie i wylewkę. Sprawdź każdy krok, jeśli jakikolwiek etap prac remontowych zostanie pominięty, ucierpi na tym jakość całości prac, a Ty będziesz musiał za to zapłacić.

 

Oczywiście, klient nie może być ekspertem i nie zawsze zna technologię montażu parkietu lub płytek. W takim przypadku sensowne jest zatrudnienie brygadzisty lub po prostu niezależnego specjalisty, który sprawdzi jakość wykonanych prac przed zakończeniem danego etapu.

Jednak posiadanie odpowiednio przygotowanej dokumentacji technicznej remontu, którą możesz zamówić w firmie projektowej, może zaoszczędzić Ci wielu problemów z budowlańcem. Nawet jeśli przygotowanie dokumentacji wydaje się kosztowne, w wielu przypadkach pozwala od razu określić koszt prac. Utrudni to również budowlańcom oszukiwanie Cię.

Projekt Twojego wnętrza wraz z dokumentacją techniczną można zamówić w naszym sklepie internetowym.